Szkoła Podstawowa

im. Larysy Ewy Krause

Dąbrowa 55
76-004 Sianów
Tel/fax. (094) 314-96-30
E-mail: spdabrowa@sianow.pl
Tuesday 5. July 2022
Name-day: Antoniego, Bartłomieja and Karoliny

Mistrz Olimpijski gościł w Dąbrowie

Maciej Sochal - wybitny sportowiec, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, mistrz olimpijski z Rio 2016 - przyjechał do szkoły w Dąbrowie na spotkanie z uczniami. Przed rozmową z mistrzem młodzież mogła obejrzeć plakaty o tematyce olimpijskiej i paraolimpijskiej, przygotowane przez uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej.

 

Maciej Sochal to koszaliński lekkoatleta - rzuca maczugą i pcha kulą.  Był zwyczajnym nastolatkiem. Gdy miał trzynaście lat zdiagnozowano u niego guza móżdżku. Po przeprowadzonej operacji doszło do powikłań, w wyniku których doznał czterokończynowego porażenia, zaburzeń koordynacji ruchu i problemów ze wzrokiem.  Po trzech latach ciężkiej rehabilitacji zapisał się na siłownię. Tam dostrzegł go trener i zaproponował, aby zaczął trenować lekkoatletykę - rzuty z pozycji siedzącej. Tak rozpoczęła się jego kariera sportowa.

Dzisiaj Maciej jest 29-letnim niepełnosprawnym sportowcem z pokaźną kolekcją medali i rekordów.

 

We wrześniu do swoich trofeów dołączył jeszcze jeden – najważniejszy – złoty medal w rzucie maczugą, który zdobył podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Jak powiedział jego ojciec - Jerzy Sochal – Maciek wszystko co ma, osiągnął nieprawdopodobną determinacją i siłą charakteru.

- Rzucam maczugą, odpowiednikiem oszczepu, bo technika rzutu jest podobna - mówi Maciej - Oszczep w przypadku mojej dysfunkcji jest dla mnie nie do utrzymania, ze względu na skomplikowany moment wyrzutu. Nie mógłbym utrzymać dysku czy oszczepu, ale mógłbym, na przykład, wydłubać sobie nimi oko - śmieje się Maciej.

 

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czy złoty medal olimpijski jest naprawdę złoty, ile dni Maciej spędził w Rio de Janerio, ile zdobył - wszystkich, razem policzonych - medali, czy podczas igrzysk bał się konkurentów, czy liczył na złoty medal w rzucie maczugą, ile razy w tygodniu ćwiczy, a także jakie są jego ulubione potrawy świąteczne i czy pomaga w domowych porządkach.

 

Na zakończenie spotkania przedstawiciele klas IV-VI podziękowali Maciejowi za przyjazd do Dąbrowy, wręczyli mu upominki i życzyli kolejnych sukcesów sportowych.

 

 

Dąbrowa, 15 grudnia 2016 roku

tekst:Dorota Szymańska

foto: Patryk Motyl