Szkoła Podstawowa

im. Larysy Ewy Krause

Dąbrowa 55
76-004 Sianów
Tel/fax. (094) 314-96-30
E-mail: spdabrowa@sianow.pl
Wtorek 5. Lipca 2022
Imieniny: Antoniego, Bartłomieja i Karoliny

Wycieczka na Łotwę

Od 11 maja 2019r. grupa 20 uczniów z SP w Dąbrowie i SP nr 2 w Sianowie  biorą udział w projekcie organizowanym przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, a współfinansowanym przez MEN. Projekt nazywa się „Wspólna klasa – najlepiej po polsku” i jest częścią programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pn. „Rodzina polonijna”. Dotyczy on współpracy szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce.

Pierwszego dnia uczniowie udali się na wycieczkę do Rygi. Tam zwiedzili stare miasto, które wpisane jest na światową listę UNESCO. Dodatkowo mieli okazją obejrzenia go z pozycji rzeki, płynąc statkiem. W drodze powrotnej zatrzymano się pod obeliskiem upamiętniającym bitwę polską stoczoną pod Kircholmem przez hetmana polowego Stanisława Chodkiewicza, którego husaria rozgromiła trzykrotnie większe wojska szwedzkie w roku 1604.

Drugi dzień był dość oficjalnym. Uczniowie ubrani na galowo po zwiedzeniu wzgórza zamkowego, wzgórza Mary i kościelnego w Rezekne udali się na spotkanie z Merem miasta. Wpierw jednak zwiedzili urząd i poznali jego strukturę działania. Na koniec  zwiedzili szkołę, której są gośćmi.

Następnego dnia udali się na wycieczkę do Aglony – łotewskiej Częstochowy, słynącej z cudownego, uzdrawiającego źródełka oraz obrazu Matki Boskiej. W bazylice kościelnej dostrzegły element polski – ogromny obraz Papieża Jana Pawła II (Karola Wyszyńskiego). Do zbudowania bazyliki przyczyniła się Polka, Ewa Justyna Szostowicka, właścicielka ziemska, która zaprosiła dominikanów do Aglony, aby założyli tu klasztor i szkołę. W tym celu wraz z mężem przekazali dominikanom 17 wsi. Miejsce na budowę bazyliki wybrał ojciec Remigiusz Mostowicki. Legenda głosi, że kiedy ojciec Remigiusz przybył do Aglony, pewna miejscowa dziewczyna miała widzenie Matki Boskiej, a w tym czasie dominikanin miał widzenie kościoła z dwoma białymi wieżami – i taki kościół został zbudowany. Pielgrzymki ludzi do Aglony spowodowały rozwój niewielkiej wioski. Na wzgórzach Karal Kains powstało setki rzeźb związanych z historiami biblijnymi. Oprócz postaci świętych oraz aniołów, dzieci bawiły się u  Arce Noego, w ogrodzie Edenu i Wyspie Miłości. Później udały się do Muzeum chleba na obiad i tańce. Po powrocie do szkoły uczestniczyły w zawodach sportowych.

Kolejnego dnia nasi uczniowie pojechali do skansenu w Ludzy (łotewski Biskupin w pigułce). Odwiedzono pracownię prac twórczych, spacerowano wśród ruin wzgórza zamkowego, zwiedzono kościół katolicki i cerkiew prawosławną. Po powrocie do Rezekne uczestniczyły w zajęciach tanecznych, na których wspólnie z rówieśnikami z Łotwy uczyły się ich i naszych tańców. Na koniec dnia zwiedzono Miejskie muzeum krajoznawcze.

Przed dziećmi jest jeszcze wiele zaplanowanych atrakcji – zwiedzanie zabytków kultury polskiej i dworu w Łuznawie, centrum zainteresowań „Zeilmus”, wycieczka do Ambasady Wschodniej Łatgalii” Gors”, udział w uroczystościach: balu absolwentów grupy 6-latków, miejskich uroczystościach ostatniego dzwonka, pobyt w szkole Straży Granicznej i obserwacja szkolenia psów, degustacja potraw łotewskich oraz zajęcia kręglarni i w powstałym parku linowym.  Ważnym elementem wycieczki będzie ich występ dla klas IV, V i VI, na którym zaprezentują wiersze piosenki i tańce.

Wycieczka przebiega sprawnie i bez większych problemów. Każdego dnia pojawiają się nowe atrakcje. Dzieci proszą, aby przedłużyć ich pobyt jeszcze o kilka dni. Jednak czas biegnie nieubłaganie i w godzinach rannych w sobotę 18 maja powinny być już w domu.